The best photos, all the winners and special events of the medals at the Merito Deportivo «Diario La Capital de Mar del Plata

La Municipalidad de General Pueyrredon, a través del Emder, realized the 44th edition of the Medalla al Mérito Deportivo “Justo Ernesto Román”entrega en la que se reconoció la labor de los jóvenes deportistas locales durante 2021.

In the unloading ceremony at the Polyvinportivo Malvinas Islands with the presence of the intendant Guillermo Montenegrothe president of the Deliberante Council Marina Sánchez Herrerothe director of Emder Andrés Maccióother municipal authorities, sports and public conductors in general, are also invited to Medal “José Luis Campo” adapted to persons with disabilities.

Fueron 29 ternas deportivas, todas ellas propuestas por las associations and federations deportivas que nuclean a cada discipline.

Assimilation, there are 28 special posts for deportees, conductors, trainers and periodists.

The winners of all the fields are deportivo fueron

Valentina Oyola (ajedrez)

Leandro Pérez Lazarte (athletics)

Facundo Dolce (handball)

height = ”681 ″ /> merito31

Juana Barrionuevo (women’s basketball)

Geronimo Salas (masquerade ball)

Ramón Echandia (cycling)

Priscilla Medina Araxi (football)

merito29

Nicole Iribarne Aparicio (artistic gymnasium)

Guilermo Polo Bodart (golf)

Camila Contreras (hockey sober césped)

merito28

Matteo Etchechury (judo)

Aylen Yardin (karate)

Guadalupe Garcia (artistic nation)

merito27

Lucía Gauna (natation)

Agustín Gallardo (paddle)

Franco Alarcón (parallel line)

merito25

She’s Palumbo (artistic patina)

Agustín Peluso (patina carrera)

Julieta González Ricciuti (remo)

merito24

Michael Palanga (roller hockey)

Manuel Iglesias (ornamental salts)

merito23

Second Portabales (squash)

Cocó Cianciarulo (surf)

Ezequiel Points (surf adapted)

merito22

Solana Sierra (tennis)

Martín Reynoso (triathlon)

Mauro Zelayeta (volleyball)

merito21

Franco Sánchez (yachting)

Ailen Garcia (equitation)

Antonella Mattei.

merito20

Además se entregaron special comments for

Florencia Borrelli (athletics)

merito

Juan Quesada (sports conductor)

Víctor Molinero (periodist)

merito4

Marcela Harispe (labor docente deportiva collegiate)

Argentinos del Sud (for example title in the Liga Marplatense de Fútbol)

Kimberley, San Lorenzo and Independiente (for your respectable centenarians)

merito7

Leandro Usuna (Argentine surfer example to discuss an Olympic game)

Cecilia Peralta (by the means for the classification of the Selection Argentina of beach volleyball in the Olympic Games)

Valentina Caramello (national sub-champion with track with arch)

merito13

Raúl Gazaba (for his work as a manager of Once Unidos)

Lourdes Magdaleno (canotaje)

Gabriel Lorenzón

Renzo Zanella (integral of Los Pumitas)

Carlos Olivera (via the trajectory in the box)

merito30

Cesareo Morales (boxing arbitrator)

Diego Fernández (futsal)

Sebastián Caram (karting)

Yoshaoh Jhano (skate)

Emiliano Martínez and Lucas Martínez Quarta (American Cup champions with Argentina Selection)

merito10

Mauricio Ibarbure (by the sixth participation in Paralympic Games)

Clara Nievas (for karate)

Ezequiel Valdéz (sports coach)

Matías De Andrade (natation)

Lucas Conde (Selection Argentina U19 volleyball)

Camila Pérez (table tennis)

merito5

Club Once Unidos (national handball champion)

Belén Casetta (by participation in the Olympic Games)

Ivo Cassini (open water)

merito16

Leave a Comment